Skip to content

Yukon dominates Sundowner Track Meet

One week after having to postpone the event, the Yukon track teams hosted the Sundowner Track Meet at Miller Stadium on Monday evening.

Both the boys and girls teams took first-place in the team standings. The boys ended up with 257 total points, while the girls totaled 255 points.

On the boys’ side, Putnam City West took second-place with 174 points, Ponca City finished in third-place with 65 points, Western Heights placed fourth with 64 points, Edmond Santa Fe took fifth-place with 45 points and Southwest Covenant School finished in sixth-place with 22 points.

On the girls’ side, Ponca City took second-place with 122 points, Western Heights finished in third-place with 90 points, Edmond Santa Fe placed fourth with 37 points, Southwest Covenant took fifth-place with 21 points and Putnam City West finished in sixth-place with 20 points.

Here’s the breakdown of the individual results from Yukon and Southwest Covenant School:

In the girls’ 3,200-meter run, Jessica Canales took fifth-place with a time of 14:57.59, Karen Billy finished in sixth-place with a time of 15:50.38, Cristen Rupel placed seventh with a time of 16:08.35, Chloe Mostek of Southwest Covenant School took eighth-place with a time of 16:13.02 and Abignail Janka finished in ninth-place with a time of 16:19.79.

In the boys’ 3,200-meter run, Kolby Mccoy placed second with a time of 10:36.81, Conner Cosgrove took third-place with a time of 11:03.54, Elijah Ankrom finished in fourth-place with a time of 11:39.63, Ethan Mostek placed sixth with a time of 11:57.68 and Zac Lewis took 10th place with a time 12:48.80.

In the girls’ 4×100-meter relay race, Yukon finished in first-place with a time of 52.05 seconds.

In the boys’ 4×100-meter relay race, the Yukon A team placed second with a time of 43.13 seconds and the Yukon B team took third-place with a time of 46.71 seconds.

In the girls’ 4×800-meter relay race, Yukon finished in first-place with a time of 11:09.41.

In the boys’ 4×800-meter relay race, the Yukon A team placed second with a time of 8:35.43, the Yukon B team took fourth-place with a time of 9:19.77 and Southwest Covenant finished in fifth-place with a time of 10:15.58.

In the girls’ 100-meter hurdles, Mariah Waibel placed first with a time of 17.05 seconds, Ally Collins took second-place with a time of 18.10 seconds and Chalee Hines finished in third-place with a time of 18.99 seconds.

In the boys’ 110-meter hurdles, Tyler Dechant placed first with a time of 16.93 seconds, Hunter Kennedy took second-place with a time of 18.42 seconds and Codey Sudduth finished in third-place with a time of 18.75 seconds.

In the girls’ 4×200-meter relay race, Yukon placed third with a time of 2:00.56.

In the boys’ 4×200-meter relay race, Yukon took second-place with a time of 1:30.70.

In the girls’ 800-meter run, Hannah Delgado finished in first-place with a time of 2:33.01, Jillian Mitchell placed sixth with a time of 2:52.82 and Ashlea Cole took seventh-place with a time of 3:02.42.

In the boys’ 800-meter run, Elijah Wallace finished in sixth-place with a time of 2:10.79 and Desmon Nixon placed 10th with a time of 2:13.71.

In the girls’ 100-meter dash, Grace Mckeown took first-place with a time of 13.15 seconds, Mariah Waibel finished in second-place with a time of 13.26 seconds, Casey Was placed seventh with a time of 14.12 seconds, B Onyegblue took eighth-place with a time of 14.40 seconds, Chalee Hines finished in 10th place with a time of 14.47 seconds, Jamaka Davis placed 12th with a time of 14.55 seconds and Presley Parent took 13th place with a time of 14.57 seconds.

In the boys’ 100-meter dash, Parker Kenley finished in third-place with a time of 11.50 seconds, Tyese Antwine placed fifth with a time of 11.61 seconds, Dylan Walters took ninth-place with a time of 11.99 seconds, Derek Bixler of Southwest Coventant finished in 11th place with a time of 12.07 seconds, Jalen Barnes placed 12th with a time of 12.10 seconds, Kefin Mcwatters took 14th place with a time of 12.19 seconds and Rhett Freeman finished in 32nd place with a time of 13.68 seconds.

In the girls’ 400-meter dash, Maycie Reed took first-place with a time of 1:06.07, Desiree Walker finished In third-place with a time of 1:11.56, Madelyn Johnson placed sixth with a time of 1:13.96 and P Sifuentes took ninth-place with a time of 1:26.68.

In the boys’ 400-meter dash, Derek Bixler of Southwest Covenant finished in second-place with a time of 55.07 seconds, Jake Hirschler placed fifth with a time of 57.92 seconds, Cole Gaitlin of Southwest Covenant took sixth-place with a time of 58.44 seconds, Jonas Jones of Southwest Covenant finished in seventh-place with a time of 58.45 seconds, Grant Olander placed eighth with a time of 59.94 seconds, Desmon Nixon took 10th place with a time of 1:00.59 and Jordan Mann finished in 13th place with a time of 1:02.17.

In the girls’ 300-meter hurdles, Mariah Waibel placed first with a time of 48.32 seconds, Kylie Moseley of Southwest Covenant took third-place with a time of 52.06 seconds, Casey Was finished in fourth-place with a time of 52.58 seconds and Ally Collins placed sixth with a time of 56.03 seconds.

In the boys’ 300-meter hurdles, Carson Price took first-place with a time of 43.05 seconds, Tyler Dechant finished in second-place with a time of 44.14 seconds and Hunter Kennedy placed third with a time of 45.14 seconds and Codey Sudduth took ninth-place with a time of 50.11 seconds.

In the girls’ 200-meter dash, Grace Mckeown finished in first-place with a time of 27.68 seconds, Casey Was placed fifth with a time of 28.95 seconds, Chalee Hines took 11th place with a time of 31.27 seconds, Desiree Walker finished in 12th place with a time of 31.34 seconds, Presley Parent placed 13th with a time of 31.37 seconds, Jamaka Davis took 14th place with a time of 31.79 seconds, Jillian Mitchell of Southwest Covenant finished in 15th place with a time of 32.44 seconds and Ashlea Cole placed 16th with a time of 32.75 seconds.

In the boys’ 200-meter dash, Ethan Scott took second-place with a time of 23.09 seconds, Parker Kenley finished in third-place with a time of 23.46 seconds, Derek Bixley of Southwest Covenant placed fourth with a time of 23.55 seconds, Dylan Walters took sixth-place with a time of 24.72 seconds, Tyrese Antwine finished in seventh-place with a time of 24.78 seconds, Kolby Mccoy placed 10th with a time of 25.43 seconds and Rhett Freeman took 17th place with a time of 27.69 seconds.

In the girls’ 1,600-meter run, Hannah Delgado finished in first-place with a time of 6:01.44, Taylor Smith placed seventh with a time of 6:32.02, Caelyn Cox took eighth-place with a time of 6:32.60, Jessica Canales finished in 10th place with a time of 6:48.35 and Abigail Janka placed 11tth with a time of 6:49.07.

In the boys’ 1,600-meter run, Kolby Mccoy took third-place with a time of 4:42.45, Conner Cosgrove finished in fourth-place with a time of 4:59.26, Kyle Crow placed sixth with a time of 5:08.12, Grant Olander took seventh-place with a time of 5:10.37, Chris Hocevar finished in eighth-place with a time of 5:16.94 and Elijah Ankrom placed ninth with a time of 5:17.41.

In the girls’ 4×400-meter relay race, Yukon took first-place with a time of 4:53.02.

In the boys’ 4×400-meter relay race, the Yukon A team finished in first-place with a time of 3:36.94 and the Yukon B team placed fifth with a time of 4:22.05.

In the girl’s high jump, Kylie Moseley of Southwest Covenant took first-place with a jump of 4-feet and 8-inches, Gabby Mobarak finished in second-place with a jump of 4-feet and 8-inches, Presley Parent placed third with a jump of 4-feet and 4-inches and Maycie Reed took fourth-place with a jump of 4-feet and 2-inches.

In the boys’ high jump, Vernon Turner finished in first-place with a jump of 7-feet, Cole Bailey placed second with a jump of 6-feet and 4-inches, Tallyn Brazell took third-place with a jump of 6-feet and 4-inches, Tyler Dechant finished in fourth-place with a jump of 6-feet and 4-inches and Jordan Williams placed fifth with a jump of 6-feet and 2-inches.

Turner currently holds the No. 1 ranking in the nation in the high jump competition with a jump of 7-feet and 5-inches earlier this track season. Turner said he has some work to do to reach his goals that he set for himself for this year.

“My goal is to get 7-8 (7-feet and 8-inches),” Turner said. “I have a lot of work to do to get there but I know I can. Right now, I’m not very flexible, so Coach (Kevin) Ritter and I will work on a few things and to build my flexibility up. I actually hope I can go even higher than 7-8.”

Turner is the two-time defending 6A state champion in the boys high jump and has set the state record in each of the past two seasons at the state track meet. If he reaches his goal of 7-feet and 8-inches, he will set the state record for the third-straight season. Turner signed with the University of Oklahoma earlier in the school year to be a high-jumper on the OU track team.

In the girls’ pole vault, Kenady Hamilton took first-place with a vault of 9-feet and 6-inches and Maycie Reed finished in third-place with a vault of 7-feet and 6-inches.

In the boys’ pole vault, Jack Gose placed first with a vault of 13-feet, Kefin Mcwatters took third-place with a vault of 11-feet and 3-inches, Conner Suddeth finished in fourth-place with a vault of 10-feet and Malachi Lyons placed sixth with a vault of 8-feet.

In the girls’ long jump, Maycie Reed took second-place with a jump of 14-feet and 11-inches, Kylie Moseley of Southwest Covenant finished in fourth-place with a jump of 14-feet and 4-inches and Trinity Travis placed fifth with a jump of 12-feet and 8-inches.

In the boys’ long jump, Jordan Williams took second-place with a jump of 20-feet and 8.25-inches, Carvel Mckinley finished in third-place with a jump of 20-feet and 6.5-inches and Tyler Dechant placed fourth with a jump of 20-feet and 4.5-inches.

In the girls’ discus throw, Shandree Mcnatt took second-place with a toss of 80-feet, Bridget Sowards finished in third-place with a toss of 73-feet and 3-inches and Lauren Wortham placed sixth with a toss of 61-feet and 4-inches.

In the boys’ discus throw, Coleton Duke took third-place with a toss of 122-feet and 2-inches, Logan Leucht finished in fifth-place with a toss of 106-feet and 8-inches and Brett Gerber placed sixth with a toss of 104-feet and 7-inches.

In the girls’ shot put, Bridget Sowards took third-place with a toss of 28-feet and 11-inches and Shandree Mcnatt finished in sixth-place with a toss of 26-feet.

In the boys’ shot put, Coleton Duke placed first with a toss of 45-feet and 3-inches, Brett Gerber took fourth-place with a toss of 41-feet and 9-inches, Logan King finished in fifth-place with a toss of 39-feet and 5-inches, Malachi Lyons placed sixth with a toss of 37-feet and 11-inches and Issac Yancy took eighth-place with a toss of 37-feet.

The Yukon track teams will return to action at 10 a.m. Friday at the Carl Albert Meet.

Leave a Comment